03-5751257

מתעניינים בייעוץ לגבי משמורת משותפת, מזונות, חלוקת הרכוש, הסכמי ממון או ירושה?

השאירו את הפרטים הבאים וניצור אתכם קשר בהקדם

הסכם שלא אושר בבית משפט

הסכם ממון – הסכם שלא אושר בבימ"ש

יחודו של הסכם ממון בהשוואה להסכם רגיל בין בני זוג הוא בכך, שקיומו דוחה את תחולתו של הסדר איזון המשאבים בחוק יחסי ממון, ועל אותם בני זוג, יחול הסדר רכושי על פי הסכם הממון אשר כרתו.

בהתאם לחוק יחסי ממון, בני זוג שעומדים להינשא או שנישאו, חייבים לאשר את הסכם הממון בבית המשפט על מנת ליתן לו תוקף מחייב. בית המשפט בודק שהצדדים הבינו את תוצאות ההסכם וכי ההסכם נחתם מרצון חופשי.

אולם, לא כל הסכם בן בני זוג הוא הסכם ממון כמוגדר בחוק יחסי ממון החייב באישור בית המשפט. חשוב להבחין בן "הסכם ממון" ל"הסכם רגיל" בן בני זוג ובהתאם להבחנה זו יקבע תוקפו של ההסכם.

אם ההסכם הוא "הסכם ממון", ובני הזוג לא אישרו את ההסכם בבית המשפט, אזי הוא עלול להיות חסר כל תוקף. אם זהו הסכם רגיל, אז יהיה לו תוקף גם ללא אישור בית המשפט, וניתן יהיה לאכפו.

הגדרתו של הסכם ממון

הגדרת הסכם ממון, להבדיל מהסכם רגיל, תהיה לפי מטרתו. הסכם שמטרתו להסדיר את יחסי הממון שבין הצדדים הצופה פני עתיד במקרה של גירושין או מוות. המבחן טמון במטרת ההסכם. אם הוא צופה חלוקת רכוש נוכח גירושין או מוות, או עסקה רגילה בין בני אדם, בנושאים שוטפים, לאו דווקא משפחתיים, ללא קשר נראה לאיזון משאבים בעת גירושין. דוגמא להסכם רגיל, שאינו מחייב אישור: הבעל העביר זכויותיו בדירה לאישה, בהווה, ללא קשר לגירושין.

יתכנו מקרים חריגים, שהסכם ממון שלא אושר כן יקבל תוקף משפטי, וזאת אם הצדדים נהגו על פיו. בית המשפט יבדוק אם החלו הצדדים לבצע את התחייבותם בהתאם להסכם. אם בית המשפט משתכנע כי בני הזוג היו שלמים עם ההסכם ובחייהם המשותפים נהגו על פיו, קיימת סבירות גבוהה שהוא יאשר את ההסכם למרות שהוא לא אושר מלכתחילה ולא יבטל הסכם ממון שלא אושר, אם צד אחד כבר קיבל את הזכויות לפי ההסכם, זאת מכח עקרון תום הלב.

סוג של הסכם ממון בכתב, שתקף גם ללא אישור בית המשפט, הוא הסכם ממון המוציא נכסים ממסגרת הנכסים המשותפים, בתנאי שאין הסכם ממון אחר בן בני הזוג חתום ותקף. למשל הסכם הקובע כי: "אם נפרד לא יהיו לאישה זכויות בדירה", יהיה לו תוקף גם ללא אישור בית משפט (בתנאי שאין הסכם ממון אחר, תקף).

בני זוג שלא נישאו, כגון ידועים בציבור, לא חל חוק יחסי ממון עליהם והם אינם חייבים באישור הסכם ממון שעשו, ויהיה לו תוקף אף ללא אישור בית המשפט. אישור הסכם ממון אינו מחוייב ואינו מהווה תנאי לתוקף ההסכם, אם כי מומלץ גם לכאלו לאשר את ההסכם וליתן להוראותיו תוקף של פסק דין.

אם בני הזוג ערכו הסכם ממון לקראת נישואין ואישרו אותו בבית המשפט, אך לא התחתנו והמשיכו בחיים משותפים כידועים בציבור, הרי שאישור ההסכם לא יעלה ולא יוריד מתוקפו. אם לא אישרו את ההסכם, אזי אם ההסכם מנוסח כצופה פני נישואין והוא לא אושר כנדרש בחוק, אזי אין הוא בר אכיפה, אפילו לא נישאו בני הזוג, שכן בני הזוג הכפיפו עצמם לחוק יחסי ממון.

אם ההסכם מנוסח באופן שההסדר הרכושי אינו קשור לנישואין, אזי יהיה תקף מכח דיני החוזים, מאחר וידועים בציבור אינם חייבים באישור הסכם ממון.

 

אנשים, שהתעניינו במאמר זה, התעניינו גם ב:

מתעניינים בייעוץ לגבי משמורת משותפת, מזונות, חלוקת הרכוש, הסכמי ממון או ירושה?

השאירו את הפרטים הבאים וניצור אתכם קשר בהקדם

מאמרים נוספים בנושא

קידום אתרים לאוס קידום אתרים
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support