מאת:

האשה נדרשת בתביעת מזונות לבית המשפט להוכיח את קיום והיקף כל מרכיבי המזונות שהיא מבקשת, כולל ראיות ומסמכים מתאימים.

רשימה של מזונות אשה בהם מכירה הפסיקה:

 1. עזרה וטיפול – תחום זה מכיל הוצאות הנובעות ממחלת האשה אשר בגינה היא זקוקה לטיפול ועזרה כלשהי ועזרה בניקיון, טיפול בילדים בהתאם לרמת החיים אליה היתה רגילה האשה לפני פרוץ הסכסוך.
 2. ביגוד והנעלה – על פי ההלכה הבעל נדרש לספק לאשה את הרמה המינימלית של הכסות והמנעל אשר נהוגה על פי מנהג המקום ועל פי הכנסות הבעל, הגבוה מבינהם. על פי הפסיקה הבעל נדרש להמשיך ולספק לאשה את אותה רמת הביגוד וההנעלה אליה הורגלה במהלך חיי הנישואין. עורך דין מטעם האשה עשוי להקפיד בנקודה זאת.
 3. הוצאות רפואיות – הפסיקה מכירה לרוב בהוצאות לטובת: תרופות, משקפיים וטיפולי שיניים.
 4. הוצאות רכב – באם לבני הזוג היה רכב משפחתי אחד, אזי האשה זכאית להנות מהרכב כמו שהבעל נהנה ממנו. על אחת כמה וכמה, כאשר לאשה היה רכב לשימושה, זכאית היא להמשיך להנות ממנו.
 5. הוצאות משפטיות – בפסיקה קיימת הכרה בזכות האשה להוצאות משפט בתביעה הנוכחית ובתביעות עתידיות שיהיו לאשה לצורך ניהול הליכים כנגד הבעל. בית המשפט העליון קבע את השיקולים אליו בית המשפט נדרש בשעה שהוא בוחן האם להעניק לאשה הוצאות משפטיות: מצבה הכלכלי של האשה, האם נדרשת היוזמה של האשה בתביעת מזונות והאם האשה תובעת את צרכייה האמיתיים?
 6. קוסמטיקה ותכשיטים – במשפט העברי נקבע כי חובת הבעל לספק לאשתו קוסמטיקה ותכשיטים בדומה לחובתו לספק לה ביגוד, כלים לבית, מגורים ועוד.
 7. דמי כיס – דמי הכיס גם הם נקבעו כחובת הבעל עוד במשפט העברי בו הבעל היה נותן לאשה דמי כיס ובתמורה האשה היתה חייבת לתת לבעלה את הכספים שהיא מרוויחה מעבר למשכורתה ואת המאמץ והעבודה הרבה שהיא משקיעה בבית. כאשר בית המשפט פוסק כי לאשה לא מגיע מזונות בגלל משכורתה אזי היא לא מקבלת גם דמי כיס.
 8. הנאות בשעות הפנאי כגון: טיסות לחו”ל, נופשים, חוגים, חופשות, ספרים ועוד. בית המשפט יפסוק לאשה תשלום מזונות בגין הנאות רק לאחר שיוכח בבית המשפט מה היה אורח החיים הקבוע בו נהגה האשה במהלך הנישואים.
 9. תיקונים בבית – בדומה לתשלום מזונות בגין רכישת מוצרים לבית כן הנוהג בתשלום עבור תיקונים. התשלום יכול להתבצע במסגרת המזונות הכלליים או במסגרת בקשה ספציפית לתיקון בגין קלקול שקרה באחד מהמוצרים בבית (תיקון המקרר, מכונת הכביסה, סתימה ועוד).
 10. ביטוח הדירה והמכשירים בבית בדומה לתיקונים ולרכש המוצרים, באם הבעל הפעיל פוליסת ביטוח דירה או פוליסת ביטוח אחרת למוצרים במהלך חיי הנישואים, האשה זכאית לקבל סכום כסף לביטוח במסגרת המזונות.
 11. הוצאות אחזקת הבית – טלפון, ארנונה, מים, חשמל, גז, ועד בית בית המשפט קובע סכום אחד לכלל הוצאות אחזקת הבית ולא מפריד זאת לסכומים נפרדים. לגבי תשלום הטלפון בית המשפט מגביל את מספר פעימות מונה לשימוש האשה.
 12. לימודים – בית המשפט אינו מכיר בלימודי האשה כמרכיב במזונות שהבעל נדרש לשלם. זאת אומרת שאשה הרוצה להתחיל לימודי תואר תאלץ לממן זאת בעצמה.

אנשים, שהתעניינו במאמר זה, התעניינו גם ב:

השב תגובה