מתעניינים בייעוץ לגבי משמורת משותפת, מזונות, חלוקת הרכוש, הסכמי ממון או ירושה?

השאירו את הפרטים הבאים וניצור אתכם קשר בהקדם

אמנת האג

מה מטרתה של אמנת האג?

המטרה הראשית של אמנת האג היא ליצור הליך מהיר של החזרת ילדים למקום מגוריהם המקורי ללא צורך בהליך משפטי מורכב. בבסיס האמנה עומד עקרון טובת הילד אשר נפגע כתוצאה ממקרים של חטיפת ילדים.

אמנה האג נולדה בשנות השבעים בהם החלה עליה משמעותית במקרים של חטיפת ילדים בין מדינות. בשנים אלו עלה מספרם של מקרי גירושין, מעברי מדינות של אנשים וכן התחבורה התקדמה בצורה משמעותית.

הקהילה הבינלאומית החליטה לקבוע מנגנון אשר ימזער את התופעה. ככל שהאמנה תאומץ על ידי מספר רב של מדינות כך ניתן יהיה לאכוף אותה בצורה אפקטיבית. ואכן, האמנה התקבלה על ידי מספר רב של מדינות כולל כמעט כל מדינות אירופה ואמריקה ומספר נמוך של מדינות אסיה ואפריקה כולל ישראל.

כיצד פועלת אמנת האג?

כל מדינה הקימה גוף אשר אחראי לעקוב אחר חטיפות הילדים במדינה, לדווח עליהם ולהחזירם למדינתם. התנאים להחזרת ילדים חטופים למדינתם הם:

  • החטיפה הינה הפרה של משמורת ילדים, גם אם לא נקבעה משמורת רק אצל הורה מסוים ושני ההורים מתחלקים במשמורת הילד.
  • הגורם אשר דורש להחזיר את הילד הינו ההורה השני אשר חולק עם ההורה החוטף במשמורת הילד.
  • כאשר הילד החטוף עובר ממדינה חברה באמנת האג למדינה אחרת שגם כן חברה באמנה.
  • הילד החטוף בן פחות מ 16 שנים.

החריגים להחזרת הילד הינם:

  • הילד בוגר ומסרב לחזור למקום מגוריו המקורי.
  • ההורה המשמורן ויתר על ההחזרה.
  • החזרת הילד תעמיד אותו במצב בעייתי מאד בהיבט פסיכולוגי, נפשי.

סוגיה מורכבת אשר נידונה רבות בפסיקה הינה האם בוצעה הפרה של זכויות המשמורת. מקרה פשוט הוא כאשר נחטף הילד מידי ההורה בעל משמורת הילדים, המקרים המורכים הינם כאשר החטיפה בוצעה על ידי ההורה בעל המשמורת או במקרים בהם לא נקבע משמורת לאחד ההורים.

כיצד מבוצעת הפנייה להחזרת ילד חטוף?

כאמור, מטרתה של אמנת האג הנה השבת ילדים חטופים להוריהם. לשם כך, נדרש לפנות לגוף במדינה בה התגורר הילד אשר אחראי על נושא חטיפת ילדים ולהעביר אליו כל מידע אשר יסייע לו באיתור הילד: גיל, מידע על ההורה החוטף, מידע על מיקום הימצאו המשוער, החלטות הנודעות לנושאי משמורת הילדים ועוד.

מתעניינים בייעוץ לגבי משמורת משותפת, מזונות, חלוקת הרכוש, הסכמי ממון או ירושה?

השאירו את הפרטים הבאים וניצור אתכם קשר בהקדם

מאמרים נוספים בנושא

קידום אתרים לאוס קידום אתרים
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support