מתעניינים בייעוץ לגבי משמורת משותפת, מזונות, חלוקת הרכוש, הסכמי ממון או ירושה?

השאירו את הפרטים הבאים וניצור אתכם קשר בהקדם

אישה מורדת

מאת: עו"ד טלי אויזרוביץ לעינייני גירושין

עו"ד טלי אויזרוביץ מסבירה שבאירופה אישה יכולה לדרוש גירושין בשל עלבון פומבי, כאן היא יכולה רק להיעלב. הסיפור החם באיטליה כיום עוסק במכתב פומבי זועם ששיגרה ורוניקה לאריו לבעלה, ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני, ובתשובתו המתחנפת-מתחרטת של הבעל, שעדיין מעוניין לחזור למרכז החיים הפוליטיים.

לאריו נעלבה עמוקות ממנהגו של בעלה בן ה-70 לפלרטט עם נשים בפומבי על חשבון נישואיו, בנוסח "אילו רק לא הייתי נשוי…". הפוליטיקאי הממולח מיהר לנקוט בצעדי מנע ובמכתב ההתנצלות הפומבי שלו כתב לאישה הזועמת: "ורוניקה היקרה, את כבודך אני מוקיר כאוצר בליבי בזמן שפי פולט חידוד חסר מחשבה, גינון ריק, התבטאות חסרת ערך שנאמרה ברגע… לכן אני מתחנן אליך, סלחי לי…".

ייתכן שהסכסוך המתוקשר הזה אינו אלא תרגיל יח"צנות משפחתי לקידום הקריירה הצולעת מעט של ברלוסקוני. מאידך, יכול להיות שגם נישואיו של ראש הממשלה לשעבר נמצאים בסכנה ממשית. מתברר שברוב המדינות המפותחות, עלבון פומבי שמטיח גבר באשתו בהחלט מהווה עדות לרעתו במהלך פירוק התא המשפחתי, אם זה מה שתרצה האישה.

למזלה של ורוניקה לאריו, אילו רק רצתה בכך בתי המשפט האירופיים היו מקבלים ללא כל הרהור את תביעתה לפרק את הנישואין על רקע העלבון הגלוי. אשת פוליטיקאי ישראלי במצב דומה הייתה מוצאת עצמה במצב שונה למדי, בעיקר אם הבעל היה מצהיר שאינו מעוניין בגט.

זאת יש לדעת: אישה ישראלית שבעלה עלב בה יכולה לדרוש את פירוק הנישואין, אך לא בהכרח תזכה לסימפטיה מבית הדין הרבני. בעת הדיונים על חלוקת רכוש העובדה שנבגדה או הועלבה אינה משפרת את מצבה. זאת בניגוד בולט למצבו של בעל שאשתו תעליב אותו בפומבי בצורה דומה – בין אם תצהיר ברבים שמאסה בו ובין אם מדובר בבגידה. על פי הדין הרבני, אישה בוגדת דינה כדין אישה מורדת המפסידה מיד את חלקה במזונות ובכתובה.

אישה המפלרטטת עם גברים, כפי שברלוסקוני נהג, מעשיה ייפלו בגדר המושג "מעשי כיעור", וישמשו כסימנים לביסוס החשש למעשה בגידה, או שייחשבו כרצון מצד האישה "לצער" את בעלה במתכוון, ומכאן קצרה הדרך להכרזתה כאל אישה מורדת.

בכל זאת, יש מה לעשות גם במקרה של עלבון: בעל המעליב ומשפיל את אשתו כדרך קבע יכול להימצא כמתעלל בה נפשית ופסיכולוגית, וסוג זה של אלימות נפשית עשוי להיות מוכר כסיבה להרחקתו מן הבית ולדרוש מן הבעל להעניק גט לאשתו.

מאמרים נוספים

מתעניינים בייעוץ לגבי משמורת משותפת, מזונות, חלוקת הרכוש, הסכמי ממון או ירושה?

השאירו את הפרטים הבאים וניצור אתכם קשר בהקדם

מאמרים נוספים בנושא

קידום אתרים לאוס קידום אתרים
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support