מתעניינים בייעוץ לגבי משמורת משותפת, מזונות, חלוקת הרכוש, הסכמי ממון או ירושה?

השאירו את הפרטים הבאים וניצור אתכם קשר בהקדם

מזונות ילדים

כיצד נקבעים דמי מזונות ילדים לאחר בע"מ 919/15?

ראשית יצוין כי בע"מ 919/15 חל על כול יחס של זמני השהות ולא רק בזמני שהות שווים 7/7.

הורים יכולים במסגרת יישוב סכסוך ו/או באמצעות מו"מ בין עורכי דין או גישור להגיע להסכמות ולקבוע בעצמם את סכום המזונות. יש לאשר את ההסכם בבית המשפט למשפחה אשר יאשר את ההסכם וייתן לו תוקף של פסק דין תוך בדיקה אם ההסכם שומר על טובת הילד.

במזונות שנקבעים בפסק דין על ידי השופט יש להוכיח את צרכי הילדים, הצרכים תלויי השהות ואלו שאינם תלויי שהות, רמת החיים שבה חיו והיכולות הכלכליות של האב ושל האם מכול המקורות, את ההכנסות הפנויות וזמני השהות.

מזונות ילדים עד גיל 6

עד גיל 6 יסתכל בית המשפט ויבחין בין צרכים הכרחיים לצרכים מדין צדקה.

בתוך הצרכים יש לאבחן עוד בין צרכי ילדים שהם צרכים תלויי שהות כגון מזון, טואלטיקה וכו' וצרכים שאינם תלויי שהות כגון ביגוד, תספורת, נייד וכו' וכן הוצאות משתנות ולא צפויות כגון שיעורים פרטיים, רפואה וחינוך.

  1. צרכים הכרחיים – הצרכים המינימאליים הדרושים לקיום: מזון, ביגוד, הנעלה. בית המשפט קבע את סכום המזונות המינימליים על 1,500 ₪ לחודש. זהו סכום שלא צריך להביא ראיות כדי להוכיח אותו. לסכום זה נוסף המדור – הוצאות הבית ארנונה, מים חשמל, כבלים או שכירות או החזרי משכנתא, 30% מהם לילד אחד, 40% לשני ילדים.
  2. צרכים מדין צדקה – אלו הם הצרכים מעבר לצרכים ההכרחיים ועד לרמת החיים בה הורגלו הקטינים. למשל: חוגים, ביגוד יוקרתי, מותגים, מסעדות, נופשים, רכב ונסיעות, דיור ברמה גבוהה-בוילה, למשל, שכירות או משכנתא גבוהה ועוד.

הוצאות רפואיות והוצאות עבור גן וצהרון עבור ילדים מתחת לגיל 6 יחלקו האב והאם באופן שווה.

כמה מזונות ילדים משלמים בגירושין לילד מתחת לגיל 6 במשמורת משותפת וזמני שהות שווים?

חישוב שיעור מזונות הילדים עד גיל 6 הוא: 1,200 עד 1,600 ש"ח מזונות מינימליים לילד בתוספת מדור ( 30 אחוז לילד אחד משכירות או משכנתא) ובתוספת מחצית ההוצאות החריגות-חוגים, גן, צהרון, קייטנה ורפואה.

כאשר זמני השהות שווים נוצר עוול לאבות אשר משלמים לאם דמי מזונות על חודש שלם בעוד במחצית החודש הם משלמים לילד את אותם מזונות וכך נוצר כפל תשלום.

לכן עדיין במקרה של זמני שהות שווים מתחת גיל 6, ניתן לטעון להפחתה בשל זמני השהות השווים (או בשל כול יחס שהוא של זמני שהות) את רכיב הצרכים שהם תלויי שהות כגון מדור ומזון בשל המימון הישיר של האב את הילדים בזמן שהם איתו. במקרה של ילדים מתחת לגיל 6 כאשר זמני שהות שווים או כמעט שווים בחלוקת זמני השהות 8/6, ובכול דרך אחרת של אחריות הורית, הרי שהאב משלם ישירות את המזון המדור, מתנות, צעצועים, בילויים וכו' בזמן שהילדים איתו ומכאן חשוב שעורך דין גירושין יבקש הפחתה בכתב ההגנה למזונות בשל יחס זמני השהות (מימוש חובתו למזונות נעשה למעשה בזמן שהילד עימו ישירות לילד במקום לאמא) ולא בשל יחס ההכנסות שאינו רלוונטי לילדים מתחת לגיל 6. גם בית המשפט נהג להפחית בין 25% ל 50% מסכום המזונות והמדור כפי ההלכה ששררה טרם הלכת בע"מ 919/15.

 

מזונות ילדים מעל גיל 6

כול טווח המזונות החל מהשקל הראשון הוא מדין צדקה

במזונות מדין צדקה – שווים האם והאב וישתתפו באופן יחסי להכנסות הפנויות מכלל המקורות. עד להלכת המזונות החדשה מאת בית המשפט העליון נהוג היה כי החל מגיל 15 כל טווח המזונות הוא מדין צדקה (החל מההכרחיים ועד לרמת החיים בה הורגלו הקטינים). זאת אומרת חלוקה שוויונית בין ההורים. כיום לאחר הלכת בע"מ 919/15 החדשה החל מגיל 6 כול טווח המזונות הוא מדין צדקה.

בילדים מעל גיל 6, מתוך כלל הצרכים (אשר כולם נחשבים מדין צדקה) תעשה אבחנה: 1. צרכים שהם תלויי שהות(מזון, צעצועים וכו') יערך חישוב דו שלבי: תחילה חלק ההורה בצרכים לפי יחס ההכנסות ולאחר מכן חלקו כפי שהוא נושא בו בפועל לפי זמני השהות והפער בין השניים הוא סכום המזונות שצריך הורה אחד להעביר לשני. 2. צרכים שאינם תלויי שהות (ביגוד הנעלה נייד וכו)-ישולמו לפי יחס ההכנסות הפנויות של ההורים 3. ההוצאות המשתנות הבלתי צפויות(רפואה, חינוך)– יחלקו בהם ההורים לפי היחס בין הכנסותיהם.

הוצאות רפואיות והוצאות עבור צהרון וחינוך עבור ילדים מעל גיל 6 יחלקו ההורים כפי יחס שיעור הכנסותיהם.

מתעניינים בייעוץ לגבי משמורת משותפת, מזונות, חלוקת הרכוש, הסכמי ממון או ירושה?

השאירו את הפרטים הבאים וניצור אתכם קשר בהקדם

מאמרים נוספים בנושא

קידום אתרים לאוס קידום אתרים
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support