03-5751257

מתעניינים בייעוץ לגבי משמורת משותפת, מזונות, חלוקת הרכוש, הסכמי ממון או ירושה?

השאירו את הפרטים הבאים וניצור אתכם קשר בהקדם

קביעת גובה מזונות ילדים

מאת: עורך דין גירושין ודיני משפחה

בית המשפט נדרש לקבוע את הצרכים הבסיסיים שבלעדיהם ילד לא יכול להתקיים ממש. צרכים אלו שווים לעני ולעשיר. מדובר במזונות מינימליים של קטין בן גילו ולא הקטין הספציפי, וכן צרכים הכרחיים נוספים לקטין עצמו כגון- הוצאות רפואיות מיוחדות, מדובר במזון, ביגוד והנעלה. לעומתם הוצאות חופשה, בילויים, צעצועים, דמי כיס, מתנות לימי הולדת אינן בגדר צרכים הכרחיים. בית המשפט יבדוק את השתכרותו של האב מעבודה וממקורות אחרים. כולל הכנסה מרכוש או שוויו של רכוש שבבעלות כגון דירה – גם אם פירוש הדבר שהאב יצטרך למכור את הדירה ולגור בשכירות.

ההכנסה אצל שכיר תחושב על פי תלוש השכר – שכר ברוטו בניכוי מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות, בתוספת הטבות: ארוחות, רכב. אצל עצמאי לפי כוחו בחברה ותלוש השכר.

בית המשפט מתחשב בכושר ההשתכרות הפוטנציאלי של האב ולא רק בהשתכרותו בפועל. כלומר, בודק האם האב מיצה את האפשרויות להגדיל הכנסותיו על פי מקצועו וכישוריו.

קביעת שיעור הצרכים ההכרחיים

שאלת חישוב הצרכים ההכרחיים משליכה ישירות לגבי היקף חבותה של האישה במזונות הקטינים מדין צדקה. ככל שיקטן היקף המזונות ההכרחיים שעל האב, כך תגדל השתתפותה של האם במזונות הקטינים מדין צדקה. כל מקרה נבחן לפי נסיבותיו.

פסיקת מזונות מחייבת את קביעתו של ממצא עובדתי בשני נושאים:

  1. צרכי הזכאית למזונות
  2. יכולת ההשתכרות של החייב במזונות.

בהעדר ראיות על צרכי קטינים, רשאי השופט לאמוד את צרכיהם לפי ניסיון החיים שלו, כשופט היושב בתוך עמו. בגין ילד מחונן – למשל: כישרון מוסיקלי מיוחד – לימוד המחייב הוצאה גבוהה.

דמי מזונות ביחס למספר הילדים

דמי מזונות למספר ילדים, אינם מכפלה של סכום המזונות של ילד אחד. אם מעריכים צרכי קטין אחד ב- 1,500 ₪ לחודש אין זאת אומרת שכלפי 3 קטינים יחוייב בסכום של 4,500 ₪. הטעם נעוץ בכך, שאבות מזונות כמו מדור (כבלים, שכירות, ועד בית) – המדור לא קטן בשליש כשילד אחד מפסיק להשתמש בו, הם חופפים בין הקטינים ואינם מצטברים. "נר אחד מספיק לילד אחד וגם לשבעה ילדים".

שיעור המזונות ההכרחיים המינימליים עומד כיום על פי הפסיקה בסכום של 1,150 ₪ ללא הוצאות מדור וגן. מדובר ברף תחתון למזונות קטינים. אין צורך בראיות כדי להוכיח צרכים אלו משום שהם בידיעה השיפוטית. הסכום מתייחס לקטין שאביו מובטל ושהיה חסר כל רכוש. ככל שהמונח "צרכים הכרחיים" יקבל משמעות רחבה יותר יוגדל הנטל על האב וככל שיקבל משמעות צרה יגדל הנטל על האם.

דמי המזונות מורכבים מ:

  • מזון: צורך הכרחי שיחול במלואו על האב. היקף ההוצאה תלוי בשיקול דעת בית המשפט בהתאם לנסיבות.
  • הלבשה והנעלה: צורך הכרחי. יחולו במלואו על האב, בשיעור מינימלי הדרוש לקיום.
  • חינוך: הוצאות חינוך בבית ספר הכוללים אגרת חינוך וסל תרבות, טיולים וכן גן וצהרון. מתחלק מחצה ומחצה בין ההורים.
  • חוגים: אינו צורך הכרחי ושני ההורים יחויבו מדין צדקה, אם בכלל.
  • בריאות: הוצאות רפואיות מעבר למה שקופ"ח מממנת יחולו בין ההורים מחצה ומחצה. למשל: טיפולי שיניים, אורטודנט, משקפיים, פסיכולוג, הוראה מתקנת. בית המשפט יכול להגביל את התעריף, לתעריף של קופת חולים.
  • קוסמטיקה: מדיני צדקה. כגון: מספרה, איפור. למשל: בית המשפט חייב אם לשלם מחצית מטיפולי אפילציה לבת בגיל 15.
  • מדור: צורך הכרחי ויחולו על האב. מדובר בהשתתפות האב בשכירות או במשכנתא ואם לאם יש דירה בבעלותה: השתתפות בהוצאות הבית ארנונה, חשמל, מים, גז, כבלים וכו'. אין מדובר בגם שכירות וגם הוצאות בית אולם אין עקביות בפסיקת בית המשפט וניתן למצוא שופטים המוסיפים על החיוב בדמי שכירות גם את הוצאות המדור. השיעור בו יחוייב האב משתנה על פי מספר הילדים.

עבור קטין אחד יחוייב האב לשאת בשליש מהוצאות מדור עבור שני קטינים 40% עבור שלושה 50%.

המדור החלופי שיעמיד האב לרשות הקטינים צריך להיות מותאם לרמה הכללית של הצריכה הקודמת, אך מבחינת מספר החדרים, ניתן להביא בחשבון את העובדה, שפחת מספר הדיירים. יש לציין כי סכום המדור קצוב מראש ואינו משתנה חודש בחודשו.

מזונות ילד בפנימייה

מחצית מעלות ילד הגר בבית. ובנוסף – שכר לימוד לפנימייה.

 

אנשים, שהתעניינו במאמר זה, התעניינו גם ב:

מתעניינים בייעוץ לגבי משמורת משותפת, מזונות, חלוקת הרכוש, הסכמי ממון או ירושה?

השאירו את הפרטים הבאים וניצור אתכם קשר בהקדם

מאמרים נוספים בנושא

קידום אתרים לאוס קידום אתרים