מתעניינים בייעוץ לגבי משמורת משותפת, מזונות, חלוקת הרכוש, הסכמי ממון או ירושה?

השאירו את הפרטים הבאים וניצור אתכם קשר בהקדם

איך נקבעים מזונות ילדים?

מאת: עורך דין גירושין ודיני משפחה

בית המשפט קובע 3 פרמטרים לצורך קביעת המזונות: הכנסות ההורים והיחסיות ביניהם, צרכי הילדים, זמני השהות וגיל הילדים.

קביעת הכנסה

ההכנסה אצל שכיר תחושב על פי תלוש השכר – שכר ברוטו בניכוי מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות, בתוספת הטבות: ארוחות, רכב. אצל עצמאי לפי רווחיו בחברה ותלוש השכר.

בית המשפט מתחשב בכושר ההשתכרות הפוטנציאלי של האב/אם ולא רק בהשתכרות בפועל. כלומר, בודק האם ההורה מיצה את האפשרויות להגדיל הכנסותיו על פי מקצועו וכישוריו.

בית המשפט יבדוק את יחסיות הכנסות ההורים מכלל המקורות ויפחית את הוצאות המדור הראוי של ההורה על מנת להגיע להכנסה פנויה. לאחר מכן יקבע את אחוז זמני השהות עם הילדים ולפי נתונים אלו וגובה צרכי הילדים יקבע את גובה המזונות. לילדים מתחת לגיל 6 יתחשב בית המשפט בזמני השהות בלבד מאחר וחובת המזונות בגיל זה היא על האב בלבד וההתחשבות היא רק בכספים שהאב מוציא ישירות לילדיו כשהם אצלו בעת זמני השהות עימו. מעבר לכך יישאו ההורים בהתאם ליחס ההכנסות הפנויות בהוצאות החינוך והרפואה.

קביעת שיעור הצרכים

תביעת מזונות היא תביעה כספית וככול תביעה כספית יש להביא ראיות על צרכי הילדים. הראיות הן חוזה שכירות, משכנתא, קבלות ופרוט כרטיס אשראי שם ניתן לראות מה הם צרכי הילדים.

סכום המזונות המינימלי לילד אחד הינו 1,500 ש"ח וזהו סכום שאינו צריך הוכחה. יש לציין כי עבור הילד השני לא מכפילים בשתיים אלא התוספת הולכת ופוחתת.

בהעדר ראיות על צרכי קטינים רשאי השופט לאמוד את צורכיהם לפי ניסיון החיים שלו, כשופט היושב בתוך עמו. בגין ילד מחונן – למשל: כישרון מוזיקלי מיוחד – לימוד המחייב הוצאה גבוהה.

מעל גיל 6 יש לקבוע כמה הם הצרכים תלויי השהות אשר יחולקו לפי יחס ההכנסות ובהתאם ליחס זמני השהות וכן יקבעו בנפרד הצרכים שאינם תלויי שהות אשר יחולקו בין ההורים בהתאם ליחס ההכנסות בלבד.

דמי מזונות ביחס למספר הילדים

דמי מזונות למספר ילדים אינם מכפלה של סכום המזונות של ילד אחד. אם מעריכים צרכי קטין אחד ב- 1,500 ₪ לחודש אין זאת אומרת שכלפי 3 קטינים יחוייב בסכום של 4,500 ₪. הטעם נעוץ בכך שאבות מזונות כמו מדור (כבלים, שכירות, ועד בית) – המדור לא קטן בשליש כשילד אחד מפסיק להשתמש בו, הם חופפים בין הקטינים ואינם מצטברים. "נר אחד מספיק לילד אחד וגם לשבעה ילדים".

שיעור המזונות ההכרחיים המינימליים עומד כיום על פי הפסיקה בסכום של 1,500 ₪ ללא הוצאות מדור וגן. מדובר ברף תחתון למזונות קטינים. אין צורך בראיות כדי להוכיח צרכים אלו משום שהם בידיעה השיפוטית. הסכום מתייחס לקטין שאביו מובטל ושהיה חסר כל רכוש.

צרכי הילדים מורכבים מ:

 • מזון
 • הלבשה והנעלה
 • חינוך: הוצאות חינוך בבית ספר הכוללים אגרת חינוך וסל תרבות, טיולים וכן גן וצהרון. מתחלק בין ההורים או בהתאם ליחסיות שיעור הכנסותיהם. לפני תשלום וחלוקת ההוצאה בין ההורים מקזזים את גימלת החינוך מהביטוח הלאומי שאם חד הורית מקבלת בתחילת כול שנה.
 • חוגים כנ"ל
 • בריאות: הוצאות רפואיות מעבר למה שקופ"ח מממנת יחולו בין ההורים בהתאם ליחסיות שיעור הכנסותיהם. למשל: טיפולי שיניים, אורטודנט, משקפיים, פסיכולוג, הוראה מתקנת. בית המשפט יכול להגביל את התעריף, לתעריף של קופת חולים.
 • קוסמטיקה כנ"ל כגון: מספרה, איפור. למשל: בית המשפט חייב אם לשלם מחצית מטיפולי אפילציה לבת בגיל 15.
 • בילויים, חופשות, ספרים, צעצועים, הצגות
 • נייד, אינטרנט
 • נסיעות
 • מדור: מדובר בשכירות או במשכנתא או השתתפות בהוצאות הבית ארנונה, חשמל, מים, גז, כבלים וכו'. אין מדובר בגם שכירות וגם הוצאות בית אולם אין עקביות בפסיקת בית המשפט וניתן למצוא שופטים המוסיפים על החיוב בדמי שכירות גם את הוצאות המדור. השיעור משתנה על פי מספר הילדים. עבור קטין אחד יחוייב האב לשאת בשליש מהוצאות מדור עבור שני קטינים 40% עבור שלושה 50%.
 • בהתאם לבע"מ 919/15 כאשר זמני השהות שווים והילדים מעל גיל 6 לא יהיו תשלומי מדור כלל שכן כול צד נושא בהוצאות המדור באופן ישיר כאשר הילד אצלו. יש המפרשים את בע"מ 919/15 בצורה שונה ואומרים כי דווקא מדובר במדור כפול שיחושב לפי יחסיות ההכנסות ותשלום הפער בין תוצאה זו לבין המדור שההורה נושא בו בפועל.

 

אנשים, שהתעניינו במאמר זה, התעניינו גם ב:

מתעניינים בייעוץ לגבי משמורת משותפת, מזונות, חלוקת הרכוש, הסכמי ממון או ירושה?

השאירו את הפרטים הבאים וניצור אתכם קשר בהקדם

מאמרים נוספים בנושא

קידום אתרים לאוס קידום אתרים
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support